PARTNERSKÁ NÁVŠTĚVA V EDERTALU

Návštěva Edertalu, 23.-26.5.2024

cnfb-logotyp-zakladni.png (105 KB)

Tradiční výměnný pobyt v Německu jsme letos s občany obce Horní Čermná zahájili ve čtvrtek 23.května odjezdem ve 3 hodiny ráno. Bylo to náročné a brzké vstávání, ale všichni jsme zvládli vstát včas. Cestou jsme spánkový deficit nahnali „šlofíčkem“ v autobusu.

Po příjezdu do Edertalu jsme krátce navštívili hrad Waldeck a následně se odebrali na ubytování každý do svého pokojíčku v hotelu Floren u přehradní hráze. Po zabydlení bylo na programu uvítání starostou, panem Klausem Gierem a předsedou Spolku pro podporu partnerství Horní Čermná Edertal, panem Thomasem Plitznerem. Následovala společná večeře a posezení s místními.

V pátek 24.5.2024 jsme byli navštívit v kanceláři starostu obce Edertal, pana Klause Giera a obhlédli partnerskou lípu, kterou jsme spolu před radnicí zasadili v květnu 2018. Následovala cesta do Fritzlaru, kde jsme se účastnili akce „Hesenský den“. Zde jsme mohli vidět stánky místních podnikatelů, politiků, hasičů či policie. Poslechli jsme si doprovodný program, mohli jsme se svézt na ruském kole a za doprovodné hry vyhrát i nějakou drobnost, jako suvenýr domů. Po tomto náročném dni nás čekala večeře v Hemfurtu ve westernové restauraci a opět probíhaly diskuze s místními.

V sobotu 25.5.2024 jsme ráno zahájili zážitkovým golfem, nepleťte si ho s minigolfem. Je to naprosto jiný styl a bylo to velice vtipné dopoledne. Každý si vyzkoušel svoje schopnosti a dovednosti, jak trefit míček do jamky. Navštívili jsme nové informační centrum u přehrady Edersee, kde jsme shlédli zajímavé ztvárnění historie přehrady Edersee. Odtud jsme se vydali na „grilovačku“ k hasičskému inspektorovi, panu Dirku Rübsamovi. Odpoledne jsme se zúčastnili oficiálního předání hasičského auta místnímu hemfurtskému sboru dobrovolných hasičů. Na závěr byly předány drobné dary a zazněla slova chvály a díků za to, jak pěkný vztah mezi sebou Horní Čermná a Edertal mají. Sobotní večer dozněl při příjemné posezení s našimi letitými i novými kamarády.

V neděli 26.5.2024 jsme se v 9:00 se slzami v očích rozloučili a vyrazili autobusem zase zpátky k nám, do Čermné.

Na závěr je nutno dodat, že se celý pobyt, stejně tak jako mnoho předchozích, konal za významné finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Kromě něj se finančně podíleli: obec Horní Čermná, obec Edertal a Spolek pro podporu partnerství Horní Čermná-Edertal. Všem patří velký dík!

Adéla Hrdinová

  Prosím čekejte...